Jeden z vydarených projektov, ktoré sme robili minulý rok s deťmi na krúžku majstrovania bola kalimba. Kalimba je jednoduchý tradičný africký hudobný nástroj. Je to v podstate len niekoľko kovových lamiel rôznej dĺžky pripevnených k drevenej rezonančnej doske. Hrá sa na nej brnkaním palcami po lamelách. Napriek svojej jednoduchosti kalimba vydáva veľmi príjemné zvuky. Používa sa dokonca aj na terapeutické a meditačné účely!
Prvé pokusy
V škole sme vyrobili veľmi jednoduchú verziu z kusu dreva a obyčajných veľkých sponiek do vlasov. Sponky sme skrátili len tak od oka od najdlhšej po najkratšiu. Na „rezonančnú dosku“ alias kusa dreva sme priskrutkovali drevenú lištu a pod ňu sme zastrčili sponky. Ani nie po hodine už deti muzicírovali.
O level vyššie
O pár dní sme mali na návštete 12 ročnú dcérinu sesternicu Barboru. Pavla so Barborou mali voľné sobotné popoludnie a chuť robiť niečo v dieľni. Výborná prípežitosť vyskúšať vyrobiť nejakú fajnovejšiu kalimbu. Niekde na internete som sa dočítal, že lamely možno vyrobiť z hrablí na lístie. Kúpili sme teda hrable, rozobrali ich a z kovových plátkov sme nastrihali lamely. Z tenkej preglejky a smrekových lišt sme zlepili malú skrinku. Do jednej z preglejok sme vyvŕtali otvor. Asi za hodinu, keď lepidlo vytvrdlo, dievčatá boky obrúsili na malej pásovej brúske. Skrinka vyzerala ako od profesionálneh stolára. Ohnutím hrubého viazacieho drôtu sme vyrobili dve sedlá kobylky. Nastrihané lamely sme trochu obrúsili a brúske, položili jedným koncom na sedlá a pritlačili upevňovacou tyčkou z tvrdého dreva. Výsledok vyzeral aj znel nad očakávanie dobre.
Znovu sme však lamely nastrihali len tak od oka. Aj mi napadlo, že takúto kalimbu by už bolo možné aj normálne naladiť. Keďže nie som muzikant, nevedel som ako. Až o pár dní mi napadlo, že elektronická ladička sa dá možno stiahnuť ako aplikácia do smartfónu. To bol famózny objav. Zrazu sme mohli ladiť nástroje aj s deťmi bez hudobného sluchu alebo vzdelania!
Späť k jednoduchosti – praktický workshop
Keď ma minulý mesiac Peter Živý, organizátor Festivalu inšpiratívneho vzdelávania RADI S DEŤMI, pozval, aby som pre pedagógov spravil workshop majstrovania, rozmýšľaľ som nad vhodným projektom. Keďže na podujatí mal byť aj profesionálny výrobca kalimb Marek Bolf, rozhodol som sa využiť príležitosť a ukázať pedagógom, ako môžu s deťmi vyrobiť kalimbu. Potreboval som však najprv vymyslieť kalimbu, ktorá by v sebe spájala jednoduchosť prvej kalimby, ktorú sme vyrobili na krúžku, s funkčnosťou a zvukom Barborinej kalimby. Potreboval som skrátiť čas výroby na max 2 hodiny a použiť pritom iba bežne dostupné materiály a nástroje. Postupným zjednodušovaním pokusom a omylom sa mi to nakoniec podarilo.
Máte chuť vyrobiť si vlastnú kalimbu? Návod a rôzne tipy a triky som spracoval v nasledovnom dokumente.
Workshop nakoniec dopadol výborne. Každému z účastníkov vo veku 7 až 50 rokov sa podarilo vyrobiť si vlastnú kalimbu. Marek Bolf pomohol kalimby naladiť a pri tej príložitosti si na jednej z nich aj zahral. Je to nahrané len do mobilu, ale na utvorenie predstavy o zvuku snáď stačí.
Marek Bolf – improvizácia na kalimbu
Čomu som sa však tešil najviac, každá z vyrobených kalimb bola iná! Znovu sa mi potvrdila platnosť jedného univerzálneho pravidla: Ak namiesto presného návodu ukážete ľuďom (dospelým aj deťom) spôsoby, ako je možné niečo spraviť, každý si už nájde svoju vlastnú cestu.
Tu je krátka 2 minutová ochutnávka z workshopu.
Veľa chuti do experimentovania a dovidenia, pri nejakých ďalších kreatívnych projektoch.
Rasťo Geschwandtner